TOMASZ RAK

BARYTON

Tomasz Rak – baryton, współpracuje z najważniejszymi scenami operowymi w Polsce, m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie występował w „Umarłym Mieście” Korngolda oraz „Madame Butterfly” Pucciniego. W sezonie 2018/2019 zadebiutuje rolą Edrisiego w „Królu Rogerze” Szymanowskiego także w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Wieloletni solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie występował w licznych spektaklach Marka Weissa, jak „Carmen” (Escamillo), „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego (Oniegin), „Madame Curie” Sikory (Langevin), „Otello” Verdiego (Jago), „Cosi fan tutte” Mozarta (Guglielmo). Na deskach opery w Gdańsku zrealizował również głośną rolę w „Graczach” Szostakowicza w reż. Andrzeja Chyry oraz w „Ubu Rex” Pendereckiego w reż. Janusza Wiśniewskiego.
Udany debiut w Operze Wrocławskiej w tytułowej roli „Eugeniusza Oniegina” przyniósł kolejne partie m. in. Zurga w „Poławiaczach pereł” Bizeta, Figaro w „Cyruliku Sewilskim”, Dandini w „Kopciuszku” Rossiniego, a także Escamillo, w widowisku operowym „Carmen”, przygotowywanym na Stadionie Śląskim we Wrocławiu dla 25 tysięcznej widowni. Współpracuje również z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie występował jako Figaro w „Cyruliku Sewilskim”, Eisenstein w „Zemście Nietoperza” oraz Maksimilian w „Kandydzie”. W Operze Podlaskiej w Białymstoku wystąpił w dwóch produkcjach: „Cyganerii” (Marcello) oraz „Zemście Nietoperza” (Eisenstein).
Swoją karierę rozpoczynał w Warszawskiej Operze Kameralnej gdzie przez ponad dekadę realizował z powodzeniem najważniejsze role w operach Mozarta i Rossiniego. W historii tej sceny zapisał się również wybitną rolą w operze „Żywot rozpustnika” Strawińskiego (Nick Shadow). Z Operą Kameralną występował w Japonii, Francji i Hiszpanii wykonując główne role w operach „Cyrulik Sewilski”, „Czarodziejski flet”, „Cosi fan tutte” i „Wolny strzelec”. Koncertował również na wielu innych prestiżowych europejskich scenach takich jak: Palais des Beaux – Arts w Brukseli, czy Koenigin Elisabethzaal w Antwerpii. Koncertował w Indiach i Kanadzie.

STRONA ARTYSTY