ŁUKASZ KONIECZNY

BAS

Bas, urodzony w Łodzi. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich takich pedagogów i śpiewaków jak Prof. Christian Elßner, Deborah Polaski, David Syrus, Jane Henschel, Linda Watson, Franz Grundheber. Kursy aktorskie w Międzynarodowej Szkole Filmowej „IFS“ w Kolonii uzupełniły przygotowanie sceniczne śpiewaka.
W latach 2011-2019 solista Opery Reńskiej w Düsseldorfie.
 Posiada w swoim repertuarze ponad 50 ról operowych, m.in. Bartolo „Wesele Figara“, Masetto „Don Giovanni“ Mozarta, Crespel „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha, Rocco „Fidelio” Beethovena, Sparafucile „Rigoletto”, Banco „Macbeth” Verdiego, Fafner „Złoto Renu” i Hunding „Walkiria” Wagnera czy Minotaurus „Ariadne” Martinů. Występuje również systematycznie z repertuarem koncertowym. Zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Istambule w 2010r.
 Łukasz Konieczny odniósł znaczący sukces w roli Polifema w scenicznym prawykonaniu opery „Acis i Galatea” Händla podczas Międzynarodowego Festiwalu Händlowskiego w Halle w 2013 roku. Ważnym wydarzeniem było również wykonanie partii basowej w „Les Noces” Strawińskiego podczas międzynarodowego festiwalu fortepianowego Klavierfestival Ruhr 2013 oraz partii basowej w „Polskim Requiem” Krzysztofa Pendereckiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie 2014. W roku 2015 śpiewak debiutował z dużym sukcesem w roli Rocca w operze „Fidelio” Beethovena w Mainfranken-Theater w Würzburgu.
W Polsce wystąpił m.in. w roli Dr Behrensa w prawykonaniu opery „Czarodziejska Góra” Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry na zamówienie Festiwalu Malta 2015 w Poznaniu. Opera pokazana była m.in. w ramach festiwalu Warszawska Jesień 2016.
 W 2017 roku Łukasz Konieczny zadebiutował na deskach Bawarskiej Opery Narodowej w Monachium (Bayerische Staatsoper München) jako Barone Douphol w operze „Traviata” Verdiego w obsadzie razem z m.in. Plácido Domingo i Dianą Damrau. Łukasz Konieczny występował jako Sparafucile w operze „Rigoletto” Verdiego w Operze Narodowej w Hamburgu. W Théâtre du Capitole w Tuluzie wystąpił w „Requiem” Mozarta. Na scenie drezdeńskiej Semperoper można go było zobaczyć w sezonie 2017/18, gdzie występował w roli Crespela „Opowieści Hoffmanna” oraz jako Lodovico „Otello” Verdiego. W tym również sezonie Konieczny wziął udział w gościnnym występie Opery Narodowej w Dubaju, gdzie wystąpił w roli Faraona w „Aidzie” Verdiego. Ostatnio Łukasz Konieczny wystąpił w światowej premierze opery Alka Nowaka „Ahat ili - Siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk w ramach festiwalu Sacrum Profanum 2018.

STRONA ARTYSTY