Iryna ZHYTYNSKA

MEZZOSOPRAN


Urodziła się w 1983 r. w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Ukończyła Szkołę Muzyczną im. D. Sichynskiego (2002) oraz Narodową Akademię Muzyczną im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie (2007) pod kierunkiem prof. N. Kurina . Swoje umiejętności doskonaliła również na studiach podyplomowych prowadzonych przez O. Dyachenko. Aktualnie jej pedagogiem wokalnym jest Jolanta Żmurko.
Artystka jeszcze podczas studiów zaśpiewała w Ukraińskiej Operze Narodowej w Kijowie partię Olgi w "Eugeniuszu Onieginie" (2006). W Operze Wrocławskiej, której solistką jest do dziś, zadebiutowała partia Magdaleny w spektaklu "Rigoletto" (2007). W grudniu 2008 r. po raz pierwszy zaśpiewała w Teatro Real w Madrycie, gdzie wykonała partię Žofki w cyklu pieśni L. Janáčka "Zapiski tego, który zniknął" (w tej inscenizacji artystka wystąpiła również w Teatro la Maestranza w Sewilli oraz Teatro Arriaga w Bilbao). W październiku 2009 po raz pierwszy wystąpiła w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej jako Karczmarka w "Borysie Godunowie" M. Musorgskiego. W kwietniu 2010 zadebiutowała w Teatrze Wielkim Operze Poznańskiej w "Wertherze" J. Masseneta, w którym wykonywała partię Charlotty. W kwietniu 2010 zaśpiewała Olgę ("Eugeniusz Oniegin") w Teatro ABAO-OLBE w Bilbao. Tę partię wykonała również gościnnie w maju 2013 r. w turyńskim Teatro Reggio. Do Hiszpanii powróciła w październiku 2013 - w Bilbao u boku Leo Nucciego zaśpiewała Magdalenę ("Rigoletto"). Dwa miesiące później wystąpiła w "Jolancie" P. Czajkowskiego realizowanej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej przez Mariusza Trelińskiego i Valerego Gergieva. W 2014 zaśpiewała w Operze Krakowskiej w polskiej premierze "Miłości do trzech pomarańczy" S. Prokofieva.
Artystka pracowała z wieloma znanymi dyrygentami (m.in. Gianandrea Noseda, Jari Hämäläinen, Miguel Ángel Gómez Martínez, Chikara Imamura, Keri-Lynn Wilson, Roberto Tolomelli, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Roman Kofman, Wojciech Rajski, Ewa Michnik, Evgeny Volynski) oraz reżyserami (m.in. Michał Znaniecki, Mariusz Treliński, Ignacio Garcia i Kasper Holten).
Wyjątkowym dla artystki wydarzeniem w roku 2015 był koncert w Filharmonii Paryskiej, na który zaprosił ją światowej sławy tenor Roberto Alagna.
W najbliższych miesiącach Iryna Zhytynska zaśpiewa Oktawiana ("Kawaler srebrnej róży" R. Straussa) i Suzuki ("Madame Butterfly" G. Pucinniego).

STRONA ARTYSTKI